Logo Husa Bikes Sp. z o.o.

Co jest a co nie jest obowiązkowym wyposażeniem do roweru?

Jak już wiemy rower jest wygodny, łatwo dostępnym czasem nieodłącznym elementem w naszym życiu środkiem transportu na który może sobie pozwolić praktycznie każdy. Używamy go do pracy, rekreacji, sportu i wielu innych. Mamy z nimi styczność codziennie nawet w najdalszych zakątkach świata. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych środków transportu na naszym globie.

Coraz więcej z nas decyduję się wybiera i przesiada się na jednoślad. Robimy to nie tylko dla tego, że jednoślady stają się bardzo wygodne, również ze względu na szybko rozwijającą się infrastrukturę rowerową, ale szczególnie dla tego, że dbamy o nasze środowisko, dodatkowo rowery stają się coraz bardziej zaawansowanie technologicznie i wielu rzeczy bez specjalistycznych narzędzi nie jesteśmy w stanie sami zrobić. Dlatego jesteśmy od tego żeby wam w tym pomóc i rozwiązać wasze problemy z dwoma kółkami.

Musicie pamiętać o tym żeby legalnie i bez przeszkód poruszać się rowerem obowiązuje was kilka zasad i przepisów ustanowionych w Polskim prawie, więc przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić, czy je spełniasz. Chodzi nie tylko o to, by ustrzec się mandatu – to kwestia bezpieczeństwa Twojego i innych uczestników ruchu drogowego. 
O niezbędnym wyposażeniu roweru mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy:

  • Światło przednie: przynajmniej jedno, białe albo żółte, świecące światłem ciągłym lub migającym.
  • Światło tylne: przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe.
  • Światło tylne: przynajmniej jedno świecące ciągle lub migająco.
  • Hamulec: przynajmniej jeden i koniecznie sprawny.
  • Sygnał dźwiękowy: np. najpopularniejszy dzwonek.

Podstawowe wyposażenie roweru w dużej części nie musi być zamontowane na stałe. Światła w rowerze wymagane są bowiem tylko po zmroku, więc w dzień za ich brak nie odpowiesz mandatem. Jedyne światło, które musisz mieć w rowerze na stałe, to tylne czerwone światło odblaskowe. Pozostałe światła mogą mieć postać odłączanych lamp na baterie czy akumulator.

Oprócz wyposażenia obowiązkowego, warto mieć kilka dodatkowych elementów. Nieobowiązkowe, lecz jeszcze bardziej zwiększające bezpieczeństwo wyposażenie roweru to:

  • Przednie białe światło odblaskowe.
  • Światła odblaskowe na kołach (przynajmniej po jednym na koło).
  • Żółte światła na pedałach.
  • Opony lub koła z paskiem odblaskowym na całym obwodzie.

Obowiązkowe oświetlenie rowerowe

W jakie oświetlenie do roweru powinieneś wyposażyć swój sprzęt? Do obowiązkowego wyposażenia roweru należą następujące elementy:

  • Tylne światło odblaskowe musi mieć kształt inny niż trójkąt.
  • Wszelkie odblaski, które posiada Twój rower, powinny być widoczne z odległości 150 metrów, gdy nocą pada na nie samochodowe światło drogowe i gdy przejrzystość powietrza jest dobra.
  • Jeśli wyposażasz rower w światła odblaskowe na koła, pamiętaj, że muszą one się znaleźć po obu stronach roweru. W sumie musisz mieć cztery odblaski na kołach.
  • Obowiązkowe oświetlenie roweru (tzw. światła pozycyjne) powinno znajdować się na wysokości od 25 do 150 cm od powierzchni drogi.
  • Pilnuj właściwego podziału: czerwone lampki do roweru na tył i białe na przód. Nigdy odwrotnie!
  • Czy rower musi mieć światła w dzień, np. gdy pada gęsty deszcz? Jak mówi Prawo o Ruchu Drogowym, w dzień należy używać tylko świateł mijania lub świateł dziennych. Skoro rower ich nie ma (bo ma tylko światła pozycyjne), to rowerzysta zobowiązany jest do używania świateł będących obowiązkowym wyposażeniem pojazdu w czasie od zmierzchu do świtu oraz podczas jazdy tunelem. Z punktu widzenia prawa nie ma więc znaczenia, czy pada deszcz albo zalega mgła. Dla Twojego bezpieczeństwa ma to jednak bardzo duże znaczenie, więc nie wahaj się włączać świateł pozycyjnych w czasie niesprzyjającej pogody!
  • Jaka lampka do roweru najlepiej spełni swoje zadanie? Może to być zarówno lampka na baterie, jak i zasilana dynamem. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu stanu baterii przed wyjechaniem w długą trasę. Lepsze będzie światło stałe czy migające? W nocy dobrze widoczne są oba rodzaje światła - inaczej w dzień. Światło stałe często zaciera się na tle jasnego światła dziennego, dla bezpiecznej jazdy na rowerze lepsze jest zatem światło migające.

Hamulce rowerowe

Nie ma znaczenia, jakie hamulce rowerowe wybierzesz. Ważne, by był to przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec. Do wyboru masz hamulec szczękowy, tarczowy oraz hamulec w pedałach.

Dzwonek do roweru
Dzwonek do roweru pomaga zachować bezpieczeństwo na drodze. Służy do ostrzegania innych uczestników ruchu. Jego użycie jest w pełni uzasadnione na drogach rowerowych, na których pierwszeństwo ma właśnie rowerzysta.

Dzwonka rowerowego możesz używać wobec znajdujących się na ścieżce rowerowej pieszych oraz innych rowerzystów. Inaczej na chodniku. Teoretycznie nie powinieneś po nim jeździć, a jeśli to robisz, nie dzwoń dzwonkiem na pieszych. Chodnik jest właściwym miejscem do poruszania się pieszo, więc to Ty jako rowerzysta musisz podporządkować się pieszym.

Dzwonek rowerowy jest obowiązkowy i powinien wydawać umiarkowanie ostry sygnał. Tak, by ostrzegać, a nie straszyć.

Kiedy kierunkowskazy rowerowe są obowiązkowe?
Kierunkowskazy rowerowe są niezbędne tylko wtedy, gdy konstrukcja roweru nie pozwala na sygnalizowanie chęci skrętu ręką. Co to oznacza w praktyce? Musisz mieć kierunkowskazy do roweru, jeśli jeździsz z przyczepką, która Cię zasłania. Sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką w takiej sytuacji mogłoby nie być wystarczająco widoczne.

Kierunkowskazy nie są zatem obowiązkowe. Mało tego – fakt posiadania kierunkowskazu rowerowego wcale nie zwalnia Cię z obowiązku wystawienia ręki przed skrętem. Sygnalizowanie manewrów ręką to według przepisów prawa właściwy sposób komunikacji podczas jazdy rowerem.

Wyposażenie rowerzysty
Wyposażenie roweru to nie wszystko. Potrzebne jest Ci także wyposażenie rowerzysty! Czy jest ono obowiązkowe?

Czy kask na rower jest obowiązkowy?
Nie, nie jest, ale zdecydowanie kask rowerowy wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty. Taka ochrona głowy może znacznie ograniczyć skutki ewentualnego wypadku na rowerze.

Inne elementy wyposażenia rowerzysty, które zwiększają bezpieczeństwo
Nieobowiązkowa jest również kamizelka odblaskowa. Warto jednak ją mieć na sobie, zwłaszcza jeżdżąc po zmroku w słabo oświetlanym terenie. Na pewno przydatne jest również dobre zapięcie rowerowe, które zabezpiecza Twoje dwa kółka przed kradzieżą.

Podsumowując, zgodnie z prawem Twój rower musi mieć światła pozycyjne przednie i tylne, tylne światło odblaskowe, sprawny hamulec i sygnał dźwiękowy. Spełniając te wymogi, dbasz o bezpieczeństwo swoje i innych osób obecnych na drodze. Dodatkowe światła i odblaski, kask, kamizelka to nieobowiązkowe elementy, które pozwalają zachować bezpieczeństwo w jeszcze większym zakresie. Warto je mieć!

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Dostarczymy Ci ofertę najlepiej dostosowaną do Twoich potrzeb.
Image
HUSA BIKES Sp. z o.o.
ul. Towarowa 8
18-400 Łomża
+48 516 277 836
Oddział Warszawa - punkt serwisu
ul. Dzielna 11 lokal 111
01-023 Warszawa
+48 729 488 440
  •  husabikes@husabikes.pl
NIP: 9662142241
REGON: 386755624
KRS: 0000854650
Sąd Rejonowy w Białymstoku,
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Polityka prywatności
© Copyright Husa Bikes Sp. z. o.o.